Slyšeli jste o předdůchodech?

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Předdůchod je zvláštní forma výplaty penze z vlastního doplňkového penzijního spoření (DPS) v době nejdéle 5 let před odchodem do starobního důchodu. Podmínkou pro čerpání předdůchodu je dostatek naspořených peněz pro výplatu penze (která musí být nejméně ve výši 30% průměrné mzdy) a započítaná doba spoření alespoň 60 měsíců.

Předdůchod je zvláštní forma výplaty penze z vlastního doplňkového penzijního spoření (DPS) v době nejdéle 5 let před odchodem do starobního důchodu.

Podmínkou pro čerpání předdůchodu je dostatek naspořených peněz pro výplatu penze (která musí být nejméně ve výši 30% průměrné mzdy) a započítaná doba spoření alespoň 60 měsíců.

 

Jaký to má smysl?

Naspořit si vlastní peníze a pak si je před důchodem vybrat?

Má to velký smysl – v době čerpání předdůchodu totiž nemusíte pracovat, nemusíte platit zdravotní pojištění a nijak se vám “neředí” příjmy pro starobní důchod.

Někdy může být v době pár let před důchodem těžké najít zaměstnaní s odpovídajícím příjmem, úřad práce taky nepodporuje nezaměstnané neomezenou dobu… a v takovém případě může být právě předdůchod velmi dobrým řešením. Navíc, v době čerpání předdůchodu je možné pracovat a vydělávat – a následně se rozhodnout, zda si necháte výdělek započítat do starobního důchodu, nebo taky ne – pokud je příliš malý.

Pokud je vám 50+, není na co čekat, právě naopak, je nejvyšší čas konat a uzavřít si DPS, spočítat si v kalkulačce na webové stránce některé penzijní společnosti, kolik je třeba spořit a začít.

Čeká nás to nakonec všechny, ale jen někteří budou připraveni.

Zdroj: www.finvox.cz